„Hlavní partner českého biatlonu“
Gábina

Aktuality

Český biatlon má své nejlepší střelce Vítězi čtvrtého ročníku soutěže se stali Magdalena Bergerová a Ondřej Mánek | 23.03.2018

Český biatlon má své nejlepší střelce  Vítězi čtvrtého ročníku soutěže se stali Magdalena Bergerová a Ondřej Mánek

Biatlonisté Ondřej Mánek z jihočeského SKS Vimperk a Magdalena Bergerová z Jilemnice se stali vítězi 4. ročníku ceny Hamé o nejlepší střelkyni a střelce v kategorii dorost. V konkurenci více než 130 dorostenek a dorostenců z celé republiky si vítězství vystříleli na 22 střeleckých položkách během čtyř kol biatlonových závodů Českého poháru sezóny 2017/2018.


Jsem jediný biatlonista na škole, takže většinu času trávím s lyžaři ze Ski klubu Šumava. 80% mých střeleckých tréninků jsou s taťkou, který se mnou jezdí střílet ve svém volném čase. Letošní zimu jsem se vždycky týden před závodem připravoval v Jablonci nad Nisou, kde jsem také zařazen ve sportovním centru mládeže a  mám tam hodně přátel,“ popisuje šestnáctiletý Ondřej Mánek, který se biatlonu věnuje čtyři roky. Ondřeje k biatlonu přivedl děda, úspěchy slaví i v kategorii klasického lyžování a rád si pochutná například na jahodových extra jamech nebo ovocných snacích EasyFruit od Hamé.

Vzhledem k tomu, že navštěvuji sportovní gymnázium je možnost skloubit školu a sport jednodušší.  Během týdne máme dopoledne čtyři vyučovací hodiny vyhrazené k tréninku a pak se vracíme do školy. Jinak máme tréninky odpoledne,“ popisuje náročnost skloubení školy a vrcholového  sportu  Magdalena Bergerová z Jilemnice. Její dědeček před padesáti lety zakládal jilemnický biatlonový klub. Magdalena získala tři mistrovské tituly ČR v sezóně 2017 a v soutěži o super střelce dokázala porazit i o dva roky starší závodnice. „Výhra poputuje do rukou mého bratra, který je zdatným pojídačem všeho, co obsahuje maso.  Jezdil se mnou na závody, fandil a podporoval mě,  jak jen mohl, takže je to v podstatě i jeho výhra,“ doplňuje Magdalena Bergerová.

Magdalena o Ondřej by mohli jednou nahradit i současné hvězdy české biatlonové reprezentace, jako jsou Veronika Vítková nebo Michal Krčmář.

Oba vítězové se mohou těšit na odměnu v podobě roční zásoby produktů od Hamé – od paštik, pomazánek, přes džemy, dětskou výživu, ovocné snacky až po zeleninové a rajčatové výrobky, včetně produktů, které v reklamách v současnosti propagují hvězdy seniorské biatlonové reprezentace. O  kvalitní stravu v další přípravě tak budou mít tyto naděje českého biatlonu postaráno.

 

Vítězové budou oceněni na slavnostním vyhlášení biatlonisty roku v Praze.

 „Soutěž o nejlepšího dorosteneckého střelce a střelkyni si již po čtyři roky drží  pevné místo v kalendáři biatlonových soutěží Českého poháru. Zatímco mezi dorostenkami  jilemnická Magdalena  Bergerová držela vedení již od prvního závodu,  mezi dorostenci to bylo napínavější a o vítězství vimperského Ondřeje Mánka  rozhodla jeho vysoká střelecká výkonnost ve III. kole Českého poháru a Mistrovství ČR.  Potěšující je, že se našim trenérům a  jejich sportovcům i s přispěním materiálové podpory Českého svazu biatlonu od počátku této soutěže každoročně daří  postupně zlepšovat střeleckou úspěšnost v obou kategoriích. Jsme si vědomi toho, že právě bezchybná střelba, která je rozhodujícím kritériem soutěže,  je nezbytným předpokladem konkurovat těm nejlepším v mezinárodních soutěžích. Dokazují nám to střelecké výkony nejen ve světovém poháru a IBU cupech, ale i v závodech mládežnických kategorií, jakými jsou IBU junior cupy, MSJ, MSD, MEJ, EYOF apod.“ komentoval konečné výsledky ambasador střelecké soutěže Vlastimil Vávra - předseda komise mládeže Českého svazu biatlonu.


 „Super střelkyně“  Magdalena Bergerová zvítězila, protože hned u 10 střeleckých položek z celkem 22 v průběhu celé sezóny ani jednou neminula a u dalších 11 položek udělala jen jednu chybu, což nakonec rozhodlo. Ondřej Mánek byl stoprocentně úspěšný také u 10 položek a v dalších 10 případech udělal jen jednu jedinou chybu.

Chceme být partnery nejen biatlonové reprezentace, ale celého českého biatlonu. Snažíme se tedy po dohodě s biatlonovým svazem dlouhodobě podporovat rozvoj nových talentů, které jednou navážou na Gábinu Koukalovou nebo Ondřeje Moravce. Proto rozvíjíme i tuto soutěž, která by měla pomoci ještě více motivovat mladé perspektivní české biatlonisty,“ vysvětlil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Biatlonisté střílejí na vzdálenost 50 m a jejich cílem při každé položce je se trefit do pěti terčů, každý o průměru 4,5 cm při střelbě vleže a 11,5 cm při střelbě vstoje.

Soutěž o nejlepšího střelce v kategorii dorostenci a dorostenky vyhlásila ve spolupráci s Českým svazem biatlonu potravinářská společnost Hamé, hlavní partner českého biatlonu.

Přehled vítězů dosavadních ročníků super střelec:

  • 2016/2017           Veronika Gallová (klub Letohrad), Jan Dubský (SKP Kornspitz)
  • 2015/2016           Adéla Chlupová (Sportovní Gymnázium v Jablonci nad Nisou),  Josef Němeček (SK Kornspitz)
  • 2014/2015           Barbora Smetanová(SKP Kornspitz Jablonec), Mikuláš Karlík (KB Letohrad)  

Kalendář soutěží Českého poháru v biatlonu pro sezónu 2017/2018

     Termín                                   Místo                                      Disciplíny
1. ČP   28.-30.12.2017            Nové Město n.M.                         sprint, závod s hromadným startem
2. M ČR    12.–14. 1. 2018      MČR, Jablonec n. Nisou               sprint, stíhací závod
3. ČP         2.–4. 2. 2018         Harrachov / OMEJ Pojkljuka SLO vytrvalostní závod, sprint
4. ČP         9.-11.3.2018          Nové Město n. M.                         sprint

Další aktuality

Prémiové značky

Hame Otma Znojmia Hamánek Veselá pastýřka Vasco