Gábina

Aktuality

Gabriela Soukalová je nejlepší biatonistkou na světě | 19.03.2016

Gabriela Soukalová je nejlepší biatonistkou na světě

Díky čtvrtému místu ve stíhacím závodě v ruském Chanty-Mansijsku získala Gabriela Soukalová nedostižný náskok v hodnocení světového poháru a v sezóně 2015/2016 tak již jistě získala velký křišťálový glóbus na celkové vítězství v tomto seriálu. Je to jeden z největších českých nejen biatlonových sportovních úspěchů za poslední dekádu. Gratulujeme!

O vítězství až do konce soupěřilo hned šest biatlonistek, nakonec těsně vyhrála Kaisa Maekaeraeinenová z Finska před Marií Dorinovou-Habertovou z Francie a Italkou Dorotheou Wiererovou.

Gabriela v této sezóně dominovala díky neuvěřitelně stabilní formě. Vždyť kromě jedenáctého místa ve stíhačce na mistrovství světa v Oslu skončila v dosavadních pětadvaceti individuálních závodech sezóny 2015/16 v elitní desítce.

A co k tomu řekla nejlepší biatlonistka světa v této sezóně? „To je prostě mazec, nevím, co bych měla říct. Mám asi ještě větší radost, než po zisku olympijských medailí. Není nic víc,“ svěřuje se Gabriela Soukalová. „Ta radost je nepopsatelná, nevyčíslitelná. Nejsem schopná tomu dát slova. Jednoduše je to bomba, vždy jsem o něčem takovém snila. Snad jsem i lidem u televize udělala radost a sdílí to se mnou, protože bych jim přála, aby cítili to, co teď cítím já,“ vzkazuje domů do České republiky.

Gabriela Soukalová je po Jiřině Adamíčkové-Pelcové z roku 1990 teprve druhou českou biatlonistkou, které se podařil takovýto triumf. Kromě velkého glóbu získala i tři stříbrné glóby malé za vítězství v dispciplínách sprint, stíhačka a závody s hromadným startem.

Dalším českým biatlonistkám se nedařilo na střelnici. Veronika Vítková, která velmi pravděpodobně skončí v celkovém hodnocení světového poháru na skvělém osmém místě, po čtyřech chybách ve dvou úvodních položkách po dohodě s trenéry odstoupila a šetřila síly na nedělní vyvrcholení SP – závod s hromadným startem. Lucie Charvátová musela na celkem sedm trestných kol a skončila na 42. pozici, Jessica Jislová udělala na střelnici šest chyb a byla 48.

Ve stíhacím závodě mužů se dařilo Michalu Šlesingrovi, když skončil na 10. místě. Michal Krčmář dojel se dvěma chybami sedmnáctý. Ondřej Moravec i Jaroslav Soukup třikrát minuli a dorazili do cíle těsně za sebou na 25., respektive 26. místě.