„Hlavní partner českého biatlonu“
Gábina

Aktuality

Rozhovory s vítězi soutěže o biatlonového super střelce: Terezou Voborníkovou a Ondřejem Mánkem | 23.03.2019

Oba mladí biatlonisté se stali vítězi 5. ročníku ceny Hamé o nejlepší střelkyni a střelce v kategorii dorost. Přinášíme vám aktuální rozhovor s nimi


Více informací o super střelci ročníku 2018/2019

 

Tereza Voborníková: V podstatě se jen učím, trénuju a spím  

Co říkáte na to, že jste vyhrála tuto speciální prémii?

Je to pro mě v podstatě jako odměna, za to, jak jsem celý rok trénovala a odměna v podobě produktů od Hamé je taková sladká/slaná tečka.

Skloubit školu a sport asi musí být dost náročné. Jak vypadá takový váš běžný tréninkový týden?

Většinu času v roce trávíme po závodech nebo na soustředěních s reprezentací, tam se vše točí kolem tréninků a regenerace. Když přijedu čeká mě velmi nepříjemný týden, kdy se snažím vše doučit a dopsat co nejvíce písemek a do toho ještě trénovat. V podstatě se jen učím, trénuju a spím.

Máte nějaký biatlonový vzor?

Konkrétní vzor nemám, obdivuji spoustu sportovců.

Od kdy se vůbec věnujete biatlonu a proč jste si vůbec zvolila tento sport?

Biatlonu se věnuji od prvního ročníku střední školy, do té doby jsem dělala běžecké lyžování ve Vrchlabí, ale vždycky jsem biatlon obdivovala v televizi a chtěla si to vyzkoušet.

Jaký je váš dosavadní největší biatlonový úspěch?

Na letošním juniorském Mistrovství světa v Osrblie jsem získala dvě stříbrné medaile ze stíhacího závodu a vytrvalostního závodu. Také si cením, že jsem 2x vyhrála celkový Český pohár.

Co se vám nejvíce líbí na biatlonu?

Na biatlonu se mi nejvíce líbí, že je to nevyzpytatelný sport a během závodu se může stát cokoliv. Není předem jasný vítěz až do úplného konce.

Vyhrála jste roční prémii produktů od Hamé. Předpokládám, že znáte její výrobky, jaké vám třeba nejvíc chutnají?

Nejvíce mi chutnají přesnídávky, džemy a paštiky.

Už víte, co s výhrou uděláte?

Určitě to co nejdříve sním. A samozřejmě se podělím s rodiči a sestrou.

Jak je vlastně kvalitní střelba v biatlonu důležitá?

Myslím si, že střelba je velmi důležitá, i pomalejší běžec s dobrou střelbou může dosáhnout skvělého výsledku.

Kam byste to chtěla v biatlonu dotáhnout? Do reprezentace nebo třeba k světovým medailím?

V juniorské reprezentaci už jsem. Můj velký sen je podívat se na olympiádu.

Tereza Voborníková, Klub Jilemnice

  • 18 let
  • Studuje Gymnázium a SOŠ Jilemnice
  • Jejími trenéry jsou  Tomáš Holubec v klubu a Aleš Lejsek v reprezentaci
  • Mezi jejími koníčky kromě biatlonu patří bruslení, seriály, nakupování

----------------

Ondřej Mánek: Mé učitelky mají na židlích moje červená čísla superstřelce

Obhájil jste loňské vítězství v této speciální prémii. Jak to vnímáte?

Jsem spokojený, střelba mě hrozně baví a ačkoli nejsem povahou úplně v klidu, spíš bych o sobě řekl, že jsem roztěkaný, tak na střelbu se vždycky soustředím.

Letos jste měl před ostatními na konci soutěže větší náskok než loni. Jak byste obě své vítězství srovnal? Bylo to letos pro vás lehčí vítězství?

Nemyslím si, že to bylo lehčí, spíš jsem se více soustředil na svoje vlastní položky, loni jsem měl problém s tím udržet koncentraci a nevnímat to, jak soupeři střílí rychleji. Dost často mě to pak znervózňovalo, protože já žádný rychlík nejsem.

Z vimperského klubu jste před sezónou přešel do Jablonce. Změnilo se něco ve vaší přípravě případně jinde ve srovnání s loňskem?

Rozhodně, řekl bych, že se změnilo úplně všechno. Na jaře jsem byl zařazený do juniorského  reprezentačního týmu pod vedením Michala Málka. Ze začátku jsem z toho měl opravdu  strach a dokonce si pamatuji, že jsem v dubnu šel za svým tehdejším trenérem Alešem Lejskem a prosil jsem ho, jestli bych se mohl vrátit zpátky do týmu, pokud by se mi tam nelíbilo. Tohle všechno se ale během prvních měsíců změnilo, s klukyjsme se více poznali. Kluky z týmu už beru jako druhou rodinu a jsem hrozně rád, že nás trénuje právě Michal.

Skloubit školu a sport asi musí být dost náročné. Jak vypadá takový váš běžný tréninkový týden?

Ve škole mám individuální plán a učitelé jsou letos více vstřícnější, než loni. Všechno se učím sám a je většinou to nechám na poslední chvíli, takže je to pak náročné. Ve škole mám vždycky termín, do kdy musím zkoušku splnit. Vždycky, když přijedu z nějakých závodů, těším se na svojí třídní učitelku, protože ona a její kolegyně z kabinetu vždycky výsledky sledují. Dokonce mají obě dvě na židlích moje červená čísla superstřelce ze závodů. Přes týden jsem ve škole třeba den, nebo dva. Zbytek trávím v Jablonci nad Nisou, kde trénuji společně se skupinou SKP Kornspitz.

Máte nějaký biatlonový vzor?

Lidí, kteří mě inspirují je hned několik. Z každého si snažím vzít to, co se mi líbí. Od minulého roku se v tomhle skoro nic nezměnilo, mám stále rád Gabču, obdivuji přístup třeba Michala Krčmáře, nebo i mého kamaráda Kuby Štvrteckého, je to obrovský rozdíl mezi námi dorostenci, juniory a profesionály, hlavně zodpovědnost, která mi stále trochu chybí.

Od kdy se vůbec věnujete biatlonu a proč jste si vůbec zvolil tento sport?

Od mala jsem měl blízko k takovým těm fantasy filmům. Pán prstenů, nebo Avatar, to bylo moje. Lákaly mě luky a pořád jsem nějaké vyráběl, byly časy, kdy jsem měl i dva na týden. Největší odměnou pro mě bylo jít za dědou do garáže a celý den vymýšlet dřevěné zbraně na motiv těch z filmů. Ve 12 letech si strejda pořídil vzduchovku a nechal mě s ní párkrát vystřelit, pak jsem se chlubil dědovi a bylo jasno. Jel jsem nominace na zimní olympiádu dětí a mládeže, tehdy byla v Novém Městě na Moravě a udělal jsem ze dvou položek 7 chyb. Na závodech si mě všiml pan František Schorný a nabídl mi, jestli bych to nechtěl zkusit a já jsem řekl že ano. Do týdne už jsme s taťkou jeli pro Stayerku za panem Vargou. Hrozně si vážím toho, že mě rodiče už v tomhle věku podporovali, žádný oddíl tu nebyl, a ten za který jsem závodil byl 2 hodiny autem. Rodiče mi tehdy koupili úplně celou výbavu, od zbraně až po sklopky, které mám do teď a občas si na ně s malou sestrou vystřelím, protože tu střelba taky docela chytla, ale její teprve 10 let, dáváme tomu čas.

Jaký je váš dosavadní největší biatlonový úspěch?

Asi to, že jsem mohl v únoru reprezentovat Českou republiku na Evropském olympijském festivalu mládeže v Sarajevu. Bohužel se mi tam závody nepovedly úplně tak, jak jsem si přál, ale to je sport.

Co se vám nejvíce líbí na biatlonu?

Líbí se mi ta kombinace dvou sportů, těším se na každou položku v závodě, protože střelba mě uklidňuje, dokážu si na ní úplně vyčistit hlavu a když střílím, nemyslím na tak moc věcí, jako při tom, když jedu na lyžích. Při závodě se mi hlavou  honí někdy i opravdu nesmysly, až nad tím občas i sám žasnu, jak mě tohle zrovna napadá.. (smích)

Vyhrál jste roční prémii produktů od Hamé. Předpokládám, že znáte její výrobky, jaké vám třeba nejvíc chutnají?

Mám rád teď ty nové zavařeniny 100% ovocná bez přidaného cukru, nejvíce asi tu jahodovou, nebo taky přesnídávky EasyFruit, které si často beru na závody.

Už víte, co s výhrou uděláte?

Něco si necháme doma, něco dám babičkám. Už jsem  toho tuto sezónu vyhrál docela dost i díky úspěchům v jednotlivých závodech, což je super

Jak je vlastně kvalitní střelba v biatlonu důležitá?

Myslím si, že je to klíčové, ale neplatí, že když budete střílet nuly a pomalu běhat, tak na tom budete dobře. Mě momentálně střelba pořád baví a doufám, že tomu tak bude i do budoucna. Spoustu věcí dělám po svém, doufám, že mě to nebude do budoucna nějak limitovat, třeba moje poloha při stojce, občas si z toho trenéři dělají srandu a říkají mi, že stojím na myslivce.

Ondřej Mánek

  • 17 let
  • Studuje na Sportovním Gymnáziu Ve Vimperku
  • Jeho trenéry jsou Michael Málek, Aleš Lejsek
  • Koníčky: Jsem tváří několika firem, baví mě vymýšlet různé kampaně a pak je realizovat. Duben je měsíc volna, takže na tohle všechno bude konečně dost času, už se těším. V tomhle směru mám hodně přátel, sice vůbec nerozumí sportu, ale je to parádní odpočinek od biatlonu.
Další aktuality

Prémiové značky

Hame Otma Znojmia Hamánek Veselá pastýřka Vasco

Společnost Hamé s.r.o. zpracovává na těchto webových stránkách cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Proti zpracování osobních údajů pro účely analytiky máte právo vznést námitku. Vznesení námitky lze učinit na tomto kontaktu: marketing@hame.cz Rozumím