„Hlavní partner českého biatlonu“
Gábina

Aktuality

Rozhovory s vítězi soutěže super střelec 2017/2018 | 23.03.2018

Rozhovory s vítězi soutěže  super střelec 2017/2018

Přinášíme vám rozhovory s Ondřejem Mánkem a Magdalenou Bergerovou, vítězi 4. ročníku ceny Hamé o nejlepší biatlonovou střelkyni a střelce v kategorii dorost.


Přečtěte si o výsledcích soutěže super střelec podrobněji

 

Vítěz soutěže Hamé super střelec 2017/2018 Ondřej Mánek: Jsem jediný biatlonista na škole ve Vimperku

Co říkáte na to, že jste vyhrál tuto speciální prémii?

Musím říct, že jsem překvapený, protože prostor, kde trénuji střelbu je opravdu mizerný a skoro bych tomu ani neříkal střelnice, spíš taková louka, na který jsou terče, ale o to větší mám radost, že mi to letos takhle pěkně vyšlo. Určitě jsem nadšenej.

Skloubit školu a sport asi musí být dost náročné. Jak vypadá takový váš běžný tréninkový týden?

Už druhým rokem chodím na Sportovní Gymnázium u nás ve Vimperku, kde se potkávám s celou řadou nadaných sportovců. Na škole máme 4 sportovní odvětví - běžecké lyžování, snowboarding, cyklistiku a teď nedávno zavedli i biatlon, pod kterým jsem bohužel, bohudík jen já. Neměnil bych, protože individuální plán, který naše škola nabízí je skvělý a všichni učitelé, až na výjimku mi vycházejí vstříc. Můj sportovní týden probíhá asi tak, že v pondělí máme ve škole  konzultace, na kterých musím být přítomen, a pak si celý týden dělám podle sebe. Když mám dopolední trénink, většinou jdu do školy na jednu hodinu, nebo vůbec, ale za tuhle zimu jsem byl součástí dopoledních tréninků jen minimálně. Jsem jediný biatlonista na škole, takže většinu času trávím s lyžaři ze Ski klubu Šumava, kde to pro mě není úplně optimální, protože střelnice ve sportovním areálu Vodník pořád schází a už se tu asi nikdy nevybuduje dobré zázemí, pokud ano, už to nebude pro mě. Dalo by se říct, že střílím na vlastní pěst. 80% mých střeleckých tréninků jsou s taťkou, který se mnou jezdí střílet ve svém volném čase a jelikož je hodně vytížený z práce, na střelnici se dostanu maximálně jednou, když to vyjde dobře, tak dvakrát v týdnu. Letošní zimu jsem se vždycky týden před závodem připravoval v Jablonci nad Nisou, kde jsem také zařazen ve sportovním centru mládeže a  mám tam hodně přátel. Docela poctivě dělám tzv. "suchou střelbu" , které věnuji každý den minimálně 25-30 minut.

Máte nějaký biatlonový vzor?

Myslím, že každý mladý závodník má svůj sportovní vzor, ani u mě tomu není jinak. V letošní sezoně docela postrádám Gábi Koukalovou. Přestože výsledky české reprezentace jsou skvělé, Gabča mi tam chybí. Na jaře 2017 jsme se potkali v Budíkově, kde jsem si nechával dělat před sezonou novou pažbu po přechodu z kategorie Dorostu A, prohodili jsme pár slov, ale myslím, že naše první setkání proběhlo v Ramsou asi 4 roky zpátky, když jsem byl poprvé na Dachsteinu. To byly moje začátky v biatlonu a od té doby je Gábina můj vzor. Dále mezi mé oblíbené závodníky patří Michal Krčmář, se kterým se doufám uvidím někdy i  u nás na Šumavě, Ze světových závodníků mám nejraději nory Bø, sympatičtější je mi mladší Johannes.

Od kdy se vůbec věnujete biatlonu a proč jste si vůbec zvolil tento sport?

Biatlonu se věnuji od 12 let, tedy 4 roky. S vidinou biatlonu přišel děda, který mě často vídal, jak střílím lukem, nebo kuší na zahradě do terčů. Když jsem byl menší, pořád jsem si vyráběl, nebo kupoval zbraně ze dřeva, inspirované různými filmy, třeba Letopisy Narnie, či Avatar. V jednu chvíli jsme  měli v garáži třeba i 10 luků, teď mě v tom trochu nahradila mladší sestra, která chce taky začít s biatlonem, ale je ještě malá a Stayerka po mě jí je zatím velká, ale teď v Novém Městě na Moravě jí rodiče koupili pažní řemen, tak měla velkou radost.  Když jsem zrovna doma, většinou se spolu koukáme na biatlonové závody. K biatlonu mě dostaly  velké úspěchy, které reprezentace posledních 5 let předvádí. Od 3 let jezdím na běžkách, snažím se kombinovat oba dva sporty, ale letos to moc nešlo. Hodně závodů se krylo a taky jsem byl asi 14 dní úplně mimo trénink, kdy jsem se vypořádával s nemocí. Příští rok bych se ale chtěl účastnit více závodů v klasickém lyžování, protože loňskou sezonu se mi dokonce povedlo zvítězit v obou dvou žebříčkách - biatlonovém i běžeckém.

Jaký je váš dosavadní největší biatlonový úspěch?

Je to těžké takhle hodnotit, protože jsem neměl možnost závodit na mistrovství světa dorostenců v Estonsku. Bude to asi letošní závod v Harrachově, kde jsem dal čtyři nuly, což pro mě byl suprový střelecký výsledek, nebo také závody v Polském Koscielisku loňskou sezonu, či teď závody olympijských nadějí v Letohradě.

Co se vám nejvíce líbí na biatlonu?

Na biatlonu mám rád, že si na podložce odpočinu. První kolo se většinou nejezdí tak rychle, protože se odpočívá před střelbou. Dále mám rád poslední položky v kontaktních závodech, protože tam se většinou závod rozhoduje a já se pravidelně snažím na tuto položku nejvíce soustředit, takže většinou pořadí sestřelování terčů, kvůli větší koncentraci.

Vyhrál jste roční prémii produktů od Hamé. Předpokládám, že znáte její výrobky, jaké vám třeba nejvíc chutnají?

Ano, většinu výrobků znám, nejraději mám jahodový džem (méně sladký) , nebo EasyFruit přesnídávky, které jsou nezbytností na každé mé závody.

Už víte, co s výhrou uděláte?

Nejpravděpodobnější je, že něco málo si necháme doma, něco vezmu třídní učitelce, protože se snaží mi ve všem pomáhat, a pak samozřejmě oběma babičkám s dědou.

Jak je vlastně kvalitní střelba v biatlonu důležitá?

V letošní sezoně pro mě byla dobrá střelba klíčová, protože běžecky mi to jako prvoročákovi se zbraní na zádech moc nejezdilo. A za sebe mohu říct, že po čisté střelbě jedete jinak, než když na stavu necháte nesetřelené terče.

Kam byste to chtěl v biatlonu dotáhnout? Do reprezentace nebo třeba k světovým medailím?

Je to dlouhá cesta, nevím, co bude. Všechny sportovní sny, nebo vidiny do budoucnosti, které mám, si nechávám pro sebe.

Ondřej Mánek

16 let

škola:       Sportovní Gymnázium Ve Vimperku

trenéři:     Aleš Lejsek, Zbyněk Pavlásek

koníčky:   Rád jezdím na kolečkových lyžích, mezi mé další oblíbené aktivity patří focení, nebo natáčení pro různé účely. Baví mě práce na počítači v různých  editorech ať už videí, nebo fotografií. Na zimě mám nejradši dny, kdy svítí slunce a můžu s někým vyrazit aspoň na 2 hodinový výlet, protože během něho toho proberete opravdu mnohem víc, než v kavárně u čaje. Přes léto mě moc nebaví jezdit na silničním kole dlouhé etapy, naposled jsem byl na cyklopuťáku v Cortině (Itálie) a rok poté v Ramsau, od té doby jsem si řekl, že už na žádnou takovouhle akci nechci. (smích) 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vítězka soutěže Hamé super střelec 2017/2018 Magdalena Bergerová:  Mými vzory jsou Veronika Vítková a Adam Václavík

Co říkáte na to, že jste vyhrála tuto speciální prémii?

 Je to pro mě čest. Teď vlastně můžu říct, že jsem  SUPERSTŘELEC. = D A myslím, že je to motivace do další sezóny.

Skloubit školu a sport asi musí být dost náročné. Jak vypadá takový váš běžný tréninkový týden?

Je to určitě dost obtížné, ale vzhledem k tomu, že navštěvuji sportovní gymnázium je možnost skloubit školu a sport jednodušší.Během týdne máme dopoledne čtyři vyučovací hodiny vyhrazené k tréninku a pak se vracíme do školy. Jinak máme tréninky odpoledne.

Máte nějaký biatlonový vzor?

Mým vzorem je můj děda, který před padesáti lety stál u založení klubu biatlonu v Jilemnici. Současným vzorem je Veronika Vítková a Adam Václavík, u kterého je vidět snaživost, verva a nadšení do sportu, jen tak se nevzdá.A stejně jako Veronika vždy bojuje aždo cílové mety.

Od kdy se vůbec věnujete biatlonu a proč jste si vůbec zvolila tento sport?

Biatlon dělám už 7 let. Děda, matka i strýc se biatlonu věnovali jako závodníci, vedli mě k němu od malička a už jsem u toho zůstala.

Jaký je váš dosavadní největší biatlonový úspěch?

Mým největším úspěchem je získání tří mistrovských titulů ČR v sezóně 2017 a to ve sprintu (lyže), na kolečkových lyžích se mi dařilo ve stíhacím závodě a v letním biatlonu při závodě s hromadným startem.

Co se vám nejvíce líbí na biatlonu?

Líbí se mi kombinace střelby a běhu.Nejdůležitějšíje skvělý kolektiv,ve kterém se pohybuji.Mám tam spoustu přátel, které bych nikdy za nic na světě nevyměnila. Bez nich by to ztratilo to kouzlo.

Vyhrála jste roční prémii produktů od Hamé. Předpokládám, že znáte její výrobky, jaké vám třeba nejvíc chutnají?

Nemyslím si, že bych mohla říct, který produkt je nejlepší. Všechny jsou dost dobré.

Už víte, co s výhrou uděláte?

Myslím, že mám úplně jasno. Výhra poputuje do rukou mého bratra, který je zdatným pojídačem všeho, co obsahuje maso.Jezdil se mnou na závody, fandil a podporoval mě,jak jen mohl, takže je to v podstatě i jeho výhra.= D

Jak je vlastně kvalitní střelba v biatlonu důležitá?

Dobrá střelba je hodně důležitá, už jen pro sebevědomí. Řekla bych, že mi každý závodník dosvědčí, že s dobrou střelbou je člověk mnohem klidnější.

Kam byste to chtěla v biatlonu dotáhnout? Do reprezentace nebo třeba k světovým medailím?

Určitě bych to chtěla dotáhnout, co nejdál to půjde, a když se podaří, tak třeba i do té reprezentace.Ale na to je ještě čas a přede mnou spousta práce.

Magdalena Bergerová:

Je mi 16 let. Chodím na sportovní gymnázium do Jilemnice. Mými trenéry jsou Jakub Havel, Tomáš Holubec a Daniel Máka. Ráda fotím a trávím čas s přáteli.

 

 

Další aktuality

Prémiové značky

Hame Otma Znojmia Hamánek Veselá pastýřka Vasco

Společnost Hamé s.r.o. zpracovává na těchto webových stránkách cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Proti zpracování osobních údajů pro účely analytiky máte právo vznést námitku. Vznesení námitky lze učinit na tomto kontaktu: marketing@hame.cz Rozumím