„Hlavní partner českého biatlonu“
Hamé, hlavní partner českého biatlonu

Reprezentanti

Ondřej Moravec

Ondřej Moravec

(* 9. června 1984 Ústí nad Orlicí). Ondřej je český reprezentant v biatlonu, držitel dvou stříbrných a jedné bronzové olympijské medaile, pravidelný účastník světového poháru a mistrovství světa.


Vyrůstal v Letohradu podobně jako jeho kolega z reprezetace, dlouholetá česká biatlonová jednička Michal Šlesingr, se kterým dokonce navštěvovali stejnou základní školu.

Jeho osobním trenérem byl několik let Vlastimil Vávra. V současnosti ho vede reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Přečtěte si rozhovor s Ondrou o tom, na čem si rád smlsne

Sportovní kariéra
 

2002-2006

Poprvé na sebe média upozornil v olympijské sezóně 2005-06, kdy se svými výkony ve světovém poháru nominoval na olympijské hry v Turíně. Do té doby ho znali pouze biatlonoví ultras a odborníci jako talentovaného biatlonistu, několikanásobného medailistu z juniorských mistrovství světa. Do Turína odjížděl sbírat zkušenosti s přáním alespoň v jednom závodě porazit svůj velký vzor Bjørndalena. Bjørndalena sice neporazil, ale převedl velmi slibné výkony kdy v každém závodě atakoval bodovanou třicítku.

2006-2010

V dalším olympijském cyklu nezaznamenal výkonnostní progres především v důsledku zhoršené střelby. Chytil se pouze v závěru sezóny 2007-08, kdy pravidelně bodoval a zaznamenal svůj tehdejší životní výsledek, 4. místo ve sprintu v ruském Chanty-Mansijsku. Formu si bohužel do další sezóny nepřenesl.

V sezóně 2008-09 se mu přestalo dařit úplně. K slabé střelecké bilanci se přidal i pomalý běh a v důsledku toho ho reprezentační trenér Vlastimil Vávra nenominoval na mistrovství světa do Korejského Pchjongčchangu. Na světovém poháru ve Vancouveru netrefil v závodě štafet z osmi pokusů ani jeden terč.

Před olympijskou sezónou 2009-10 si ho vzali do parády střelci z klubu SKP Plzeň a výsledky se dostavily. Pomalu se začal odrážet ze dna, kam spadnul v minulé sezóně. V Ruhpoldingu si zajistil nominaci na olympijské hry do Vancouveru. Na hrách startoval v úvodní disciplíně sprintu. Závod, který do velké míry ovlivnil rozmar počasí, pro něj nedopadl dobře. Obsadil až 67. místo a nemohl tak nastoupit do stíhacího závodu. Do individuálního zavodu se potom nevešel na úkor Romana Dostála, který se loučil s kariérou.

2010-2014

V sezónách 2010-11 a 2011-12 si udržel zlepšenou střelbu a pomalu začal klepat na dveře světové špičky. V té první měl ještě výkonnostní výkyvy jako například totální výpadek na mistrovství světa v Chanty-Mansijsku. V té následující se však již stal stabilním členem biatlonové elity. Na mistrovství světa v Ruhpoldingu zaznamenal výborné výsledky, když mu jen těsně unikalo umístění v první desítce.

V sezóně 2012-13 navázal na minulou úspěšnou sezónu zlepšenými výkony. V Pokljuce ve sprintu podruhé v kariéře pronikl do top 10 (8. místo) a následující den 15. prosince 2012 dojel ve stíhacím závodě jako druhý. Střeleckou formu si přenesl i do nového roku, kdy v Oberhofu 6. ledna 2013 dojel na třetím místě. Na mistrovství světa v NMNM patřil k nejlepším bežcům. K lepšímu umístění mu chyběla vyrovnanější střelba. V závodě smíšených štafet fantasticky zastřílel a dovezl štafetu na třetím místě. Do sprintu a stíhačky si však střeleckou formu nepřenesl. V individuálním závodě zaznamenal nejrychlejší běžecký čas, ale dva netrefené terče (jeden o půl centimetru) ho připravily o zlatou medaili. V závodu s hromadným startem vyjížděl po poslední střelbě vstoje s nepatrnou ztrátou za skupinkou 4 závodníků stíhajících vedoucího Nora. V prvním stoupání skupinku dojel, ale vzápětí si 3 závodníky (Nora, Rusa, Němce) nechal odjet a do cíle předjel pouze Němce. Obsadil tak podobně jako v IZ nepopulární, ale ceněné 4. místo.  Dne 3. března vyhrál poprvé závod světového poháru (HZ), který se jel v Mekce severského lyžování v norském Holmenkollenu.

V úvodu olympijské sezóny 2013-14 dovezl českou smíšenou štafetu ve světovém poháru, ve švédském Östersundu na prvním místě.

Kromě toho v závodech světového poháru 2013/2014  získal i jedno druhé místo a  v dalších 4 závodech se pak  prodral mezi elitní desítku.  V celkovém pořadí světového poháru skončil na 15. místě.   

Na olympijských hrách v Soči 2014 získal stříbro ve stíhacím závodě a ve smíšené štafetě a bronz v závodě s hromadným startem.

Na mistrovství světa v roce 2014 získal kompletní medailovou sbírku, když se smíšenou štafetou získal zlato, v závodě s hromadným startem stříbro a ve vytrvalostním závodě bronz.

Podívejte se, jak Ondřej Moravec vařil s šéfkuchařem Ondřejem Slaninou

 

 


Prémiové značky

Hame Otma Znojmia Hamánek Veselá pastýřka Vasco

Společnost Hamé s.r.o. zpracovává na těchto webových stránkách cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely. Proti zpracování osobních údajů pro účely analytiky máte právo vznést námitku. Vznesení námitky lze učinit na tomto kontaktu: marketing@hame.cz Rozumím